proza

Matej Čolig: Štorija o mucanju

Matej Čolig (1993., Zagreb) završio je klasičnu gimnaziju. Na posljednjoj je godini studija filozofije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje je prethodno kraće studirao komparativnu književnost i kroatistiku. Objavljen mu je filozofski esej ''Točka urušavanja'' u studentskom časopisu Čemu. Živi u Adamovcu pored Zagreba.



 

Štorija o mucanju

 

 

- Reci ‘a’, Antoine.

Zar još jedan silovatelj?!, pomisli. Reci ovo, reci ono, kao da sam kakva mašina. Mašina ne reagira na emocije s kojima netko u nju nešto unosi, ona reagira na - hladne ili tople, svejedno je - dvije kune, nije važno ubacuje li u nju dvije kune netko ljutit ili tužan. Mašina nešto primi i zatim izbaci traženo po mehanizmu. Dakle ja nisam mašina. Što da kažem ovome od koga je kvaziznanstvena metoda napravila mašinu? Mogao bih ga, najvećega užitka radi, progutati svojim ‘a’, neočekivano skočiti, doletjeti do njega i iz velike blizine između moga i njegovoga lica tiho i đavolski reći ‘a’, mogao bih ponavljati ‘a’ dugo, veoma dugo tako da se nad svaki put drugačije izgovorenim glasom zamislim i stvorim oko njega svome sugovorniku prešućenu priču: ‘a’ bi tada bio čvorić svjetova, koliko ‘a’-ova, toliko svjetova. Mogao bih potom uzeti taj ‘a’ i pogoditi njime svakog govnara koji nije osjetljiv na složenost i dubinu govora kao takvog, svakoga tko misli da se može uvijek govoriti, da se može bilo što bilo kada reći, kao da govor ne iziskuje snagu i pripremu, kao da se ‘dobra večer’ ne može izreći na (barem) sedamdeset različitih načina, kao da sve izgovoreno nije uvijek zvukovno jedinstveno i kao da - a to je prokletstvo govora - ta beskrajna jedinstvenost nije podložna ljudskom oblikovanju i manipuliranju. Dakle ako od mene tražite da izgovorim ‘a’, razmislite što sve to u sebi uključuje.
Štedite govor, bježite od uobičajenih izgovora, izričite glasove koji vam spontano pridođu pa makar vas drugi ne razumjeli i tražili od vas da ponovite. A ako vas to zatraže, vaš način govora je pobijedio i stupio na novo malo mjesto slobode. A nadasve, šutite do krajnosti, jer samo se u šutnji i tišini čuje bogatstvo zvukova i govora.
Kažu da sam nekoć mucao. Ne bih rekao da sam mucao, nego da sam govorio govorom kojeg nitko nije razumio. Moje tijelo se grčilo, svakim dijelom tijela vladali su slogovi koji su se probijali. Trebale su izaći riječi koje će ući u zajednicu. Nisu htjele tamo i tijelo se opiralo. Bio sam na granici: dovršiti okrnjenu riječ i pustiti ju takvu među druge ili ju zaustaviti - jer mucao sam, nesvjesno se premišljao - progutati i vratiti u sebe. Riječ se kidala. Ja raspolovljen pred drugima, moj duh gol, izložen.
Previše sam zvukova otpustio. Nisam znao. Danas najviše poštujem one koji znaju vrijednost šutnje, koji se ne boje ako vječno zanijeme, a govor koriste samo s najvećom pažnjom i oprezom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

o nama

Eva Simčić pobjednica je nagrade "Sedmica & Kritična masa" (6.izdanje)

Pobjednica književne nagrade "Sedmica & Kritična masa" za mlade prozaiste je Eva Simčić (1990.) Nagrađena priča ''Maksimalizam.” neobična je i dinamična priča je o tri stana, dva grada i puno predmeta. I analitično i relaksirano, s dozom humora, na književno svjež način autorica je ispričala pamtljivu priču na temu gomilanja stvari, temu u kojoj se svi možemo barem malo prepoznati, unatoč sve većoj popularnosti minimalizma. U užem izboru nagrade, osim nagrađene Simčić, bile su Ivana Butigan, Paula Ćaćić, Marija Dejanović, Ivana Grbeša, Ljiljana Logar i Lucija Švaljek.
Ovo je bio šesti nagradni natječaj koji raspisuje Kritična masa, a partner nagrade bio je cafe-bar Sedmica (Kačićeva 7, Zagreb). Nagrada se sastoji od plakete i novčanog iznosa (5.000 kuna bruto). U žiriju nagrade bile su članice redakcije Viktorija Božina i Ilijana Marin, te vanjski članovi Branko Maleš i Damir Karakaš.

proza

Eva Simčić: Maksimalizam.

NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR

Eva Simčić (Rijeka, 1990.) do sada je kraću prozu objavljivala na stranicama Gradske knjižnice Rijeka, na blogu i Facebook stranici Čovjek-Časopis, Reviji Razpotja i na stranici Air Beletrina. Trenutno živi i radi u Oslu gdje dovršava doktorat iz postjugoslavenske književnosti i kulture.

intervju

Eva Simčić: U pisanju se volim igrati perspektivom i uvoditi analitički pristup u naizgled trivijalne teme

Predstavljamo uži izbor nagrade ''Sedmica & Kritična masa''

Eva Simčić je u uži izbor ušla s pričom ''Maksimalizam.''. Standardnim setom pitanja predstavljamo jednu od sedam natjecateljica.

poezija

Juha Kulmala: Izbor iz poezije

Juha Kulmala (r. 1962.) finski je pjesnik koji živi u Turkuu. Njegova zbirka "Pompeijin iloiset päivät" ("Veseli dani Pompeja") dobila je nacionalnu pjesničku nagradu Dancing Bear 2014. koju dodjeljuje finska javna radiotelevizija Yle. A njegova zbirka "Emme ole dodo" ("Mi nismo Dodo") nagrađena je nacionalnom nagradom Jarkko Laine 2011. Kulmalina poezija ukorijenjena je u beatu, nadrealizmu i ekspresionizmu i često se koristi uvrnutim, lakonskim humorom. Pjesme su mu prevedene na više jezika. Nastupao je na mnogim festivalima i klubovima, npr. u Engleskoj, Njemačkoj, Rusiji, Estoniji i Turskoj, ponekad s glazbenicima ili drugim umjetnicima. Također je predsjednik festivala Tjedan poezije u Turkuu.

poezija

Jyrki K. Ihalainen: Izbor iz poezije

Jyrki K. Ihalainen (r. 1957.) finski je pisac, prevoditelj i izdavač. Od 1978. Ihalainen je objavio 34 zbirke poezije na finskom, engleskom i danskom. Njegova prva zbirka poezije, Flesh & Night , objavljena u Christianiji 1978. JK Ihalainen posjeduje izdavačku kuću Palladium Kirjat u sklopu koje sam izrađuje svoje knjige od početka do kraja: piše ih ili prevodi, djeluje kao njihov izdavač, tiska ih u svojoj tiskari u Siuronkoskom i vodi njihovu prodaju. Ihalainenova djela ilustrirali su poznati umjetnici, uključujući Williama S. Burroughsa , Outi Heiskanen i Maritu Liulia. Ihalainen je dobio niz uglednih nagrada u Finskoj: Nuoren Voiman Liito 1995., nagradu za umjetnost Pirkanmaa 1998., nagradu Eino Leino 2010. Od 2003. Ihalainen je umjetnički direktor Anniki Poetry Festivala koji se odvija u Tampereu. Ihalainenova najnovija zbirka pjesama je "Sytykkei", objavljena 2016 . Bavi se i izvođenjem poezije; bio je, između ostalog, gost na albumu Loppuasukas finskog rap izvođača Asa 2008., gdje izvodi tekst pjesme "Alkuasukas".

poezija

Maja Marchig: Izbor iz poezije

Maja Marchig (Rijeka, 1973.) živi u Zagrebu gdje radi kao računovođa. Piše poeziju i kratke priče. Polaznica je više radionica pisanja poezije i proze. Objavljivala je u brojnim časopisima u regiji kao što su Strane, Fantom slobode, Tema i Poezija. Članica literarne organizacije ZLO. Nekoliko puta je bila finalistica hrvatskih i regionalnih književnih natječaja (Natječaja za kratku priču FEKPa 2015., Međunarodnog konkursa za kratku priču “Vranac” 2015., Nagrade Post scriptum za književnost na društvenim mrežama 2019. i 2020. godine). Njena kratka priča “Terapija” osvojila je drugu nagradu na natječaju KROMOmetaFORA2020. 2022. godine objavila je zbirku pjesama Spavajte u čarapama uz potporu za poticanje književnog stvaralaštva Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske u biblioteci Poezija Hrvatskog društva pisaca.

Stranice autora

Književna Republika Relations PRAVOnaPROFESIJU LitLink mk zg