Ljiljana Tadić-Adžamić (1978.) završila je studij jezika i književnosti. Objavila zbirke pjesama ''Sve moje boje'' i ''Palimpsest dvadesetih'', kritike i prikaze ''Šumovi povijesti'', ''Tumačenjem do teksta'', zbirku priča ''Muškarci uglavnom vole žene'' te magistarsku disertaciju ''Kulturalno pamćenje u prozi Ivana Lovrenovića''. Suradnica je u brojnim časopisima. Živi u Frankfurtu na Majni.
KRAĐA
Uništit će me način na koji se sjećam
svih vatri izgorenih u bezizlazu ljubavi
s njim
koji nikada nije bio naškraban papir sa smislom
njegove oči sahranile su me tisuću puta
i uvijek sam se pitala
kako tako lijep organ može oljuštiti prošlost
kao kuharica bananu za desert
bez imalo slabosti i obzira
Tvoji su rođendani ručak i seks sa tuđom ženom
koju zoveš svojom
ona pravi sjajne kolače
ima termin kod frizera i
uspješno komunicira s tvojom okolinom
ona uskače besramno u moju
u moju pjesmu
i osjeća se
nedužna
odomaćeno
u bašti tvojih đula
praveći fotografiju kojom će lukavim naborom
svojih lukavih manira ljepotice
lukavo istisnuti svu spermu i ljubav i žeđ iz tebe
i meni neće ostati ništa
čak ni uzglavlje po kojem bi eventualno
popadale moje iluzije i plač s njim
Uništit će me tvoj odlazak
zamisli
još sam dugo izgarala na prečicama naših poljubaca
umotanih u smiješne naušnice koje smo jednom poklonili tvojoj majci
ona ih nikada nije nosila
jer nisu bile od prave
spremačice kolača i iste vjere
jer su vjere na našim bosanskim abecedama
osnovni motiv za sretnu obitelj
Sve potonje vatre si mi ukrao
ne stideći se ni Prometeja ni sebe
i sve moje Jelene kojih nekako nema
ušle su u blatnjave čizme kasnoga proljeća
ne bi li od sreće zaplakale
što ti još jednom mogu priznati
da nismo matori sresti se tamo
gdje ljubav ukopava zaljubljene
NIŠTA
Sve bi trebalo otkazati
internetske veze i ugovore
liječničke termine
putovanja
šetnje kraj rijeka koje donose uvijek nove
alegorijske priče
koje su gatare s talentom pogađanja vješto
proglasile bitnim
ukinuti treba i pozive s
s bližnjih obala svih naših neuspjeha
snopove sijena u kojima su naša grljenja ostala
i travu iznad neba
prva pubertetska milovanja
i sva kasnija uzvriskivanja
i familijarna okupljanja
nesretna njegova i njena opijanja
izlete na neka nova predivna mjesta
jer sva su naša divljenja u sjenama sjećanja ostala
tamo im nada već usahlom rukom k nama mahnula
sve bi to trebalo ukinuti
i samo jedno verificirati
miris ukoričenih knjiga
i patnju ljudsku u njima
i bol i žgaravicu tog toplog crijeva
čija su davna čeznuća pod noćnom lampom istetovirana
da ih se katkad jedna usamljena duša
s nestrpljenjem patnika preda
IZAĐI
iz moje utrobe udovice
prođi kroz moje tijelo
ovlaš šamarajući ponos
i stid i rodstvo i kugu i ine osobine
jer nijedan me osmijeh neće izbaviti
od strašnih zubi te muške požude
ona se nesnosno gura
u rupe jednokratnog zadovoljstva
izađi
o nebesa
izađi bez prestanka
pjesma te moja ogadila
futuru nevinih očijuž
i jedna igra slobodnih papira
sad ti se požalila
kroz noć
kroz kišu
kroz ništa
Nakon šireg izbora slijedi uži izbor nagrade ''Sedmica & Kritična masa'' za mlade prozne autore. Pogledajte tko su sedmero odabranih.
Natječaj ''Sedmica & Kritična masa'' za mlade autorice i autore do 35 godina starosti bliži se svome kraju. Ovo je peto izdanje nagrade, utemeljene 2015. godine, koja pruža pregled mlađe prozne scene (širi i uži izbor) i promovira nova prozna imena. Prva nagrada iznosi 5.000 kuna (bruto iznos) i dodjeljuje se uz plaketu. Prethodnih su godina nagradu dobile Ana Rajković, Jelena Zlatar, Marina Gudelj i Mira Petrović.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR 2020.
Marina Gudelj (1988., Split) završila je Hrvatski jezik i književnost na Sveučilištu u Zadru. Radi kao nastavnica Hrvatskog jezika u školi. Prvi književni rad, kratka priča Semafor, šahta, apoteka, birtija objavljena je u Zarezu 2015. godine. Iste je godine osvojila prvu književnu nagradu na portalu KSET-a za priču Kamo idu irske mačke. 2017. godine osvaja prvo mjesto na natječaju Kritične mase za priču Lee. S istom pričom iduće godine sudjeluje na LitLink festivalu u Zagrebu. 2018. godine osvaja treće mjesto s pričom Dulcinea na konjaku na 17. izdanju Festivala europske kratke priče, a krajem iste godine ulazi u uži izbor natječaja Prvi Prozak i Na vrhu jezika s pričom Vještica. 2019. godine osvaja nagradu Prvi Prozak za autore do 35 godina starosti, a objava zbirke priča očekuje se sredinom 2020. godine.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR 2020.
Vid Hribar (1993., Zagreb) je trenutno na završnoj godini diplomskog studija na odsjeku dramaturgije pri Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. Piše scenarije, drame, poeziju, kratke priče, uz to se bavi komponiranjem i sviranjem klavira u brojnim zagrebačkim bendovima. Na radiju se izvode njegove ''Nule i ništice'' (2017.), radiodrama inspirirana motivima Harmsove istoimene zbirke kratkih priča, drama ''Oskarov san'' (2019.) te ''Od Vlaške do Britanca'' (2019.). Njegova drama ''Tuneli'' prevedena je na makedonski jezik od strane Makedonskog centra ITI, a njegova drama ''404'' objavljena je na portalu drame.hr. Kao kompozitor radi na nizu kazališnih, filmskih, televizijskih te radiodramskih projekata.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR 2020.
Luca Kozina (1990., Split) piše prozu i poeziju. Radovi su joj objavljeni u časopisima: Zarez, Fantom Slobode, Mogućnosti, Republika, u zborniku Rukopisi 43 te na internetu (Zvona i Nari, Književnost Uživo, Kultipraktik, Nema). Dobitnica je nagrade Prozak za 2019. godinu. Piše književne kritike za portal Booksa. Članica je književne grupe NKV.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - ŠIRI IZBOR 2020.
Petra Bolić (1992., Varaždinu) studirala je francuski jezik i književnost, kulturološku germanistiku i književno-interkulturalnu južnoslavistiku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i Karl-Franzens Universität u Grazu. Znanstveno polje interesa su joj njemačko-južnoslavenski kulturno-književni transferi i suvremena slovenska proza. U slobodno se vrijeme bavi književnim prevođenjem i književnom kritikom. Vlastitu je kratku prozu do današnjega dana skrivala u ladicama.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - ŠIRI IZBOR 2020.
Ivana Pintarić (1988., Zagreb) je edukacijski rehabilitator. Piše poeziju i kratke priče. Ulomkom iz romana ''Gorimo (ali ne boli više)'' ušla je u finale izbora za nagradu "Sedmica & Kritična masa" 2015. godine. Ulazi u širi izbor nagrade "Sedmica & Kritična masa" 2017. ulomkom iz romana "Ovo nije putopis o Americi". Bila je polaznica Booksine radionice pisanja kratke priče pod mentorstvom Zorana Ferića. Objavila je radove na portalima kultipraktik.org i booksa.hr. Objavila je priču u časopisu Fantom slobode. Članica je književne grupe ZLO koja okuplja mlade pisce različitih književnih afiniteta i usmjerenja, koji zajednički promiču ''mladu'' književnost, sudjeluju na književnim natječajima, festivalima te organiziraju književne susrete i čitanja.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - ŠIRI IZBOR 2020.
Josip Čekolj (1999., Zabok) student je treće godine kroatistike te etnologije i kulturne antropologije na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Dosad je svoje pjesme i kratke priče objavljivao u hrvatskim i regionalnim časopisima i zbornicima poput ''Rukopisa'', ''Alepha'', ''PoZiCe'', zbornika Gornjogradskog književnog festivala, Po(e)zitive i drugih te na portalima Kritična masa, Strane, Poeziju na štrikove, Čovjek-časopis i NEMA. Ovog ljeta izdaje dječju slikovnicu ''Srna i Mak u potrazi za uplašenim mjesecom'' u nakladi Mala zvona. S pjesničkim rukopisom ''Junaci i zmajevi su izumiruće vrste'' ušao je uži krug za nagradu ''Na vrh jezika'' 2019. godine.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - ŠIRI IZBOR 2020.
Ana Vučić (1992., Karlovac) još uvijek pokušava završiti Kroatistiku i Sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Dosad su joj objavljene neke pjesme i jedan ulomak u studentskim časopisima i na Kritičnoj masi. Otkad je Jastrebarsko zamijenila Zagrebom piše tek neznatno više. U slobodno vrijeme čita, gleda sport i serije te mašta o obrani diplomskog rada u normalnim okolnostima. Vrhuncem svoje dosadašnje književne karijere smatra sudjelovanje na prvoj Kroeziji u kafiću Luxor.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - ŠIRI IZBOR 2020.
Ivan Katičić (1990., Split) objavio je zbirku kratkih priča ''Pet metara bliže zvijezdama'' (Pučko otvoreno učilište Velika Gorica, 2016.). Živi i ne radi u Omišu.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - ŠIRI IZBOR 2020.
Gabrijel Delić (1998., Zagreb) napisao je nekoliko članaka na temu automobilizma objavljenih na jednoj britanskoj web-stranici i poneku kratku priču od kojih je zadnja objavljena u regionalnom natječaju ''Biber'' za 2019. godinu.