Mirko Božić (Mostar, 1982.) diplomirao je anglistiku i kroatistiku na Filozofskom fakultetu u Mostaru. Objavio je tri zbirke pjesama: Jedrim kroz buru (2001.), Bijele noći (2004.), Mrlje na njenim rukama (2012.), Trajekt u šumi (2021.), roman Kristalno zvono (2017.) te monografiju Mostar iza kulisa (2017.). Objavljivan je u brojnim časopisima i antologijama te preveden na deset jezika. Gostovao je u književnoj rezidenciji Marko Marulić, CEI-jevom rezidencijalnom programu te festivalima u zemlji i inozemstvu. Dobitnik je nagrada A.B. Šimić, Vilenica i Zdravko Pucak. Piše književnu kritiku za portal Moderna Vremena te časopise Tema, Behar i Književnu Republiku. Osnivač je međunarodnog književnog festivala Poligon u Mostaru.
***
Kao dva vagona u mimoilasku
Na terminalima sljepoočnica
S prtljagom punom bescarinske nesanice
Kazaljke su poludjele, povampireni itinereri
Pacijent ne pokazuje nepravilnosti u zrcalnim slikama
Ispisanim šarenim krivuljama na papiru
Koji izlazi iz stroja u ordinaciji na kojem je posložen
Niz pljesnivih plastičnih igračaka
Za suspregnuti tremor
Kod subjekta podvrgnutog analizi
U njihovim očima ni dana ni noći
***
Strah stiže ujutro
Jezik razrovan zubima
Desni krvare u umivaonik
Pokušavam rekonstruirati događaje noći
No za laži mraka ne postoji poligraf
Moja koža poput znojne jastučnice
Tijesna poput Batmanova kostima
Ona nosi bijelu kutu i opet će mi reći
Da sam njen najzanimljiviji pacijent
Moja usta su šnicla punjena karijesom
Moja najbolja knjiga moja je anamneza
Tijelo u veličanstvenoj nezgrapnosti
Poput trajekta u šumi
***
Sjećanje plivaćih kožica među prstima
Sluti me na vodozemce i gmazove
Odakle sam došao i kamo ću se vratiti
Među gluha stabla i slijepu svjetlost lišća
Tamu trulih kora i oštrog korijenja
Sve je u meni, tijelo je spremnik snova
Radijalno simetrični mehanizam
Ako dovoljno dugo zumiram tvoje oči
Nešto ću osjetiti, možda će zaiskriti
Vrtoglavica nikad nije izgledala
Tako privlačno u drugim očima
Srce se ipak još nije pretvorilo
U atavizam
***
Ljubav kao beskonačna konvulzija
Kojoj se prepuštaš jer misliš
Da sreća izgleda upravo tako
Iako je tek rezultat
Komplicirane fiziološke jednadžbe
U kojoj je srce samo zajednički nazivnik
A naša tijela nepoznanice
Rješenja koja tek trebaju biti požaljena
***
Unatrag se probudim
Utrnule potkožne zmije
Proviruju kao vrisak
Ispod očiju titraju stakleni mravinjaci
Pjesme se ipak ne pišu noću
***
Ono što buja u labirintu kapilara
Unutar pučine postraničnih komora
U kojima beskomasno plutaju ribokradice
I traže svoj plijen duboko u sivoj tvari
Kao što suze traže moje bjeloočnice
Došli smo do tunela na kraju svjetlosti
Tek sada počinje
***
Kad bih bio Krist
Ovo tijelo bilo bi Juda
***
Zarezi među bjelinama
Na glatkoj površini papira
Sve ono što sam ti
Odlućio prešutjeti
Zarezi na koži
U džepovima kriju
Skorenu krv koja
Se osušila poput
Neobrađene zemlje
Pod ljetnim vrelinama
***
Kada se ponovno upiram
Zar je to sve i da li je dovoljno
Zagrlit ćeš me i reći
Da je sve što trebam već tu
Pijesak od stakla, nježnost lapisa
Prašnjave kanile pune
Moje trule krvi koja
Još uvijek nije odustala
Od ovog nevjernog tijela
Zar je to sve pitam se
Što ćr mi reći sljedeći put
Zar je to sve pitam se
A ruke mi skvrčene
Kao divlji tulipani
Što mirišu još samo
Na svježe oprane
Bolničke plahte
***
Kao akvarij pun električnih riba
Bridim nemirom vode
Jednom mjesečno opržim se
O stakleno trnje koje nagriza
Paučinu u mojim plućima
Kritična masa raspisuje novi natječaj književne nagrade "Kritična masa" za mlade autorice i autore (do 35 godina).
Ovo je osmo izdanje nagrade koja pruža pregled mlađe prozne scene (širi i uži izbor) i promovira nova prozna imena.
Prva nagrada iznosi 700 eura (bruto iznos) i dodjeljuje se uz plaketu.
U konkurenciju ulaze svi dosad neobjavljeni oblici proznih priloga (kratka priča, odlomci iz većih formi, prozne crtice). Osim prozne fikcije, prihvatljivi su i dokumentarni prozni tekstovi te dnevničke forme koji posjeduju književnu dimenziju.
Prethodnih su godina nagradu dobili Ana Rajković, Jelena Zlatar, Marina Gudelj, Mira Petrović, Filip Rutić, Eva Simčić i Ana Predan.
Krajnji rok za slanje prijava je 10.12.2024.
Pravo sudjelovanja imaju autorice i autori rođeni od 10.12.1989. nadalje.
NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Robert Aralica (Šibenik, 1997.) studij hrvatskoga i engleskoga jezika i književnosti završava 2020. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. U slobodno vrijeme bavi se pisanjem proze i produkcijom elektroničke glazbe. Svoje literarne radove objavljivao je u studentskim časopisima Humanist i The Split Mind. 2022. kriminalističkom pričom Natkrovlje od čempresa osvojio je prvo mjesto na natječaju Kristalna pepeljara. Trenutno je zaposlen u II. i V. splitskoj gimnaziji kao nastavnik hrvatskoga jezika.
NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Iva Esterajher (Ljubljana, 1988.) živi i radi u Zagrebu. Diplomirala je politologiju na Fakultetu političkih znanosti. Aktivno se bavi likovnom umjetnošću (crtanje, slikarstvo, grafički rad), fotografijom, kreativnim pisanjem te pisanjem filmskih i glazbenih recenzija. Kratke priče i poezija objavljene su joj u književnim časopisima i na portalima (Urbani vračevi, UBIQ, Astronaut, Strane, NEMA, Afirmator) te je sudjelovala na nekoliko književnih natječaja i manifestacija (Večernji list, Arteist, FantaSTikon, Pamela festival i dr.).
NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Nikola Pavičić (Zagreb, 2004.) živi u Svetoj Nedelji. Pohađa Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Piše, napose poeziju i lirsku prozu, te sa svojim tekstovima nastoji sudjelovati u literarnim natječajima i časopisima. U slobodno vrijeme voli proučavati književnost i povijest te učiti jezike.
NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Luca Kozina (Split, 1990.) piše prozu, poeziju i književne kritike. Dobitnica je nagrade Prozak u sklopu koje je 2021. objavljena zbirka priča Važno je imati hobi. Zbirka je ušla u uži izbor nagrade Edo Budiša. Dobitnica je nagrada za poeziju Mak Dizdar i Pisanje na Tanane izdavačke kuće Kontrast u kategoriji Priroda. Dobitnica je nagrade Ulaznica za poeziju. Od 2016. piše književne kritike za portal Booksu. Članica je splitske udruge Pisci za pisce. Zajedno s Ružicom Gašperov i Sarom Kopeczky autorica je knjige Priručnica - od ideje do priče (2023).
NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Ana Predan (Pula, 1996.) odrasla je u Vodnjanu. U šestoj godini počinje svirati violinu, a u šesnaestoj pjevati jazz. Po završetku srednje škole seli u Ljubljanu gdje studira međunarodne odnose, a onda u Trst gdje upisuje jazz pjevanje pri tršćanskom konzervatoriju na kojem je diplomirala ove godine s temom radništva u glazbi Istre. U toku studiranja putuje u Estoniju gdje godinu dana provodi na Erasmus+ studentskoj razmjeni. Tada sudjeluje na mnogo vrijednih i važnih projekata, i radi s umjetnicima i prijateljima, a počinje se i odmicati od jazza, te otkriva eksperimentalnu i improviziranu glazbu, te se počinje zanimati za druge, vizualne medije, osobito film. Trenutno živi u Puli, gdje piše za Radio Rojc i predaje violinu u Glazbenoj školi Ivana Matetića-Ronjgova. Piše oduvijek i često, najčešće sebi.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Eva Simčić (Rijeka, 1990.) do sada je kraću prozu objavljivala na stranicama Gradske knjižnice Rijeka, na blogu i Facebook stranici Čovjek-Časopis, Reviji Razpotja i na stranici Air Beletrina. Trenutno živi i radi u Oslu gdje dovršava doktorat iz postjugoslavenske književnosti i kulture.
Jyrki K. Ihalainen (r. 1957.) finski je pisac, prevoditelj i izdavač. Od 1978. Ihalainen je objavio 34 zbirke poezije na finskom, engleskom i danskom. Njegova prva zbirka poezije, Flesh & Night , objavljena u Christianiji 1978. JK Ihalainen posjeduje izdavačku kuću Palladium Kirjat u sklopu koje sam izrađuje svoje knjige od početka do kraja: piše ih ili prevodi, djeluje kao njihov izdavač, tiska ih u svojoj tiskari u Siuronkoskom i vodi njihovu prodaju. Ihalainenova djela ilustrirali su poznati umjetnici, uključujući Williama S. Burroughsa , Outi Heiskanen i Maritu Liulia. Ihalainen je dobio niz uglednih nagrada u Finskoj: Nuoren Voiman Liito 1995., nagradu za umjetnost Pirkanmaa 1998., nagradu Eino Leino 2010. Od 2003. Ihalainen je umjetnički direktor Anniki Poetry Festivala koji se odvija u Tampereu. Ihalainenova najnovija zbirka pjesama je "Sytykkei", objavljena 2016 . Bavi se i izvođenjem poezije; bio je, između ostalog, gost na albumu Loppuasukas finskog rap izvođača Asa 2008., gdje izvodi tekst pjesme "Alkuasukas".
Maja Marchig (Rijeka, 1973.) živi u Zagrebu gdje radi kao računovođa. Piše poeziju i kratke priče. Polaznica je više radionica pisanja poezije i proze. Objavljivala je u brojnim časopisima u regiji kao što su Strane, Fantom slobode, Tema i Poezija. Članica literarne organizacije ZLO. Nekoliko puta je bila finalistica hrvatskih i regionalnih književnih natječaja (Natječaja za kratku priču FEKPa 2015., Međunarodnog konkursa za kratku priču “Vranac” 2015., Nagrade Post scriptum za književnost na društvenim mrežama 2019. i 2020. godine). Njena kratka priča “Terapija” osvojila je drugu nagradu na natječaju KROMOmetaFORA2020. 2022. godine objavila je zbirku pjesama Spavajte u čarapama uz potporu za poticanje književnog stvaralaštva Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske u biblioteci Poezija Hrvatskog društva pisaca.
Juha Kulmala (r. 1962.) finski je pjesnik koji živi u Turkuu. Njegova zbirka "Pompeijin iloiset päivät" ("Veseli dani Pompeja") dobila je nacionalnu pjesničku nagradu Dancing Bear 2014. koju dodjeljuje finska javna radiotelevizija Yle. A njegova zbirka "Emme ole dodo" ("Mi nismo Dodo") nagrađena je nacionalnom nagradom Jarkko Laine 2011. Kulmalina poezija ukorijenjena je u beatu, nadrealizmu i ekspresionizmu i često se koristi uvrnutim, lakonskim humorom. Pjesme su mu prevedene na više jezika. Nastupao je na mnogim festivalima i klubovima, npr. u Engleskoj, Njemačkoj, Rusiji, Estoniji i Turskoj, ponekad s glazbenicima ili drugim umjetnicima. Također je predsjednik festivala Tjedan poezije u Turkuu.