proza

Mirta Maslać: Anka partizanka

NAGRADA "KRITIČNA MASA" - ŠIRI IZBOR

Mirta Maslać (Zagreb, 1993.) diplomirala je kroatistiku i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu. Teorijske tekstove objavljivala je na portalu Stilistika te u časopisu Centra za ženske studije Treća (br. 22, 2020). Njezin prvi roman Junak ili čudovište izašao 2018. godine u Zagrebu u nakladi Durieuxa. Ulomci iz romana objavljeni su na portalu Kritična masa te u časopisu Fantom slobode, a dio je preveden i na francuski na portalu Le fantôme de la liberté. Na natječaju za kratku priču Nastavi priču (2021.) osvojila je četvrto mjesto te treće na natječaju Festivala europske kratke priče (2022). Iste je godine bila na književnoj rezidenciji Kamov u Rijeci te dobila potporu Ministarstva kulture za poticanje književnog stvaralaštva za zbirku pjesama Kako se razbijaju tanjurići.



 

Anka partizanka

 

Sjedim na panju sa štrikanom sjedalicom pod guzicom već 24 minute i dvije sekunde. U jednoj ruci držim mobitel s upaljenim diktafonom, a u drugoj komad kolača od višnje.

– Jeste  spremni onda za pjevanje – pitam i naslanjam se na zid iza sebe protežući noge. Nadam se da nisam narušila stabilnost kućice koju duboka i debela napuklina dijeli napola. 

– Ča-kaj, da ti još povim o kolaču, kak je lepo ispal! Domaća jajca, pogleč kak je žuti ovaj, ovaj... biskvit! Deneš nutre brašna, jajca i šećera i se to zmešaš... Ječ! Zemi još! Živeli! – rekla je i popila gutljaj bambusa.

„Povim“  i „lepo“ u istoj rečenici. Moći ću dokazati profesorici da je ovo kajkavski s ikavsko-ekavskim reflekom jata, mislim dok gledam kako Zoričina tanka kosa začešljana unatrag blista na proljetnom suncu. Pitala bih je li to biserno, dimno ili golublje siva, ali moram biti što neutralnija i pustiti kazivačicu da što slobodnije kazuje, pa makar to bio i recept.

– ...koštice nis vadila! Ki bi to vragi stigel! Se buš pljunula ak najdeš, curica, jel da? – umilno me pogledala i pomazila po obrazu.    

– Bum, bum, već jesam – užas, dodam u sebi. – A, Zorica, kak je išla ona pjesma o babi? Sjećate se, neki dan ste mi pjevali?

Prasne u smijeh. Jedan joj je zub koso zabijen u meso donje čeljusti izvirivao iz usta. Ostalih dvadesetak stajalo je u salveti na stolu. 

– Curica, čuješ, tebe sam prostote zanimaju – ustanovila je namignuvši. – Dobro. Sad bumo. Kak je to... – nakon kratkog promišljanja dosjetila se i iz sebe izbacila na momente duboku, na momente kreštavu melodiju, isprekidanu cerekanjem. Ja sam je kasnije ovako transkribirala:

Babu jebu...
Babu je buva pičila.
[Jel razmeš?]
U njezinu pi...
U njezinu pisanu košulju.
[Si su prije imali buve, ne sam mački.]
Deda jebe...
Deda je bele gaće skinuo.
Pa izvadi ku...
[Se si već velika, slobon pred tobom velim... ]
Pa izvadi kutiju cigara.

Zatim smo se smijale i pljeskale. Zorica je bila sretna jer sam uhvatila melodiju i uključila se na ponavljanjima, ali me i izgrdila jer nisam pjevala prvi glas, nego sam bajsirala.

– ...Se tu pesmu zna i tvoja baba, kaj ti ju nije ona pevala? – pitala je Zorica pakosno. – Fina se pravi, ona nema pizdu! A z čega je dve curice rodila?
– U pravu ste, ona je vrlo fina, ali sigurna sam da ima pizdu – složila sam se. – Možemo sad onda probat onu ---

– ...Se ona misli da ja ne znam i pristojne – žestila se Zorica zbog pradavnih sukoba koji upućuju na nečasne klasne preskoke – Znam! Snimaj, mali!

I zapjevala je Zorica, osvetnički, ljubavnu pjesmu iz tuđega kraja. Transkribirala sam je kako slijedi, no to su samo tuđi stihovi. Ono što nisam mogla upisati u svoj seminarski rad njezini su isprepleteni prsti i palčevi koji se polako vrte u ritmu u kojem se i cijelim tijelom njiše, papuče koje cupkaju, spušten pogled i staklene plave oči: 

Lipo ti je rano uraniti
U predzorju kad slavuji poju.

Slavuj viče, ajd na vodu, Milče.
Il na vodu ili na livadu.

Na livadi bunar vode hladne.
Na bunaru list papira bijela.

Na papiru crna slova pišu
Crna slova, al su žalovita [žalostita?]

Grijota je curu poljubiti.
Poljubiti, pa je ostaviti.

– Ta je baš bila lepa! I točno ju, ono – zamahivala je prstima lijevo-desno – lovivam kak sam nekad. Tu jednu sad samo bar... Deset je let čera bilo. Il dvadeset. Ne, deset. Deset let kaj nema Anđele.

– A ko je Anđela, Zorica – pitala sam sa strepnjom, sigurna da je to netko s grane obiteljskog stabla za koju bih trebala znati.

– Niš pak ne znaš! – očekivano je ciknula, ljuta jer sam je prenula iz sentimentalnog snatrenja. – Sestra mega pokojnega muža Štefa. Kaj smo se rad imale... – prenula se natrag. Dalje više ništa nije bilo na meni, trebalo je samo pustiti Zoricu da slijedi svoja sjećanja.

– Na bregu smo bile Anđela i ja, četrdeset i neke. Još sem cura bila, i ona isto, se je mlađa od mene bila – opravdavala ju je. – Ja sem lepo pasla kravicu, ona je sedela z menom celo jutro. Ja sem njoj pripovedala, ona se smi-ja-laaa, hahaha, i navek ponavljala, sećam se, govorila je: ʻZora, moja Zora, ja te tak rad imam.ʼ A onda bombe! Vrag bi ga znal otkud i do ih je hital – vikala je – al baš taj jen put na bregu mi je Anđela povedala, dok smo se skrivale u nekakvoj štalici, kaj ti ja znam:ʻZora, ja zutra pem.ʼ Ja ju gledim – vjerojatno jednako šokirano kao što je sad gledala mene – i velim: ʻDi peš, Ančice?ʼ ʻU partizane!ʼ Mi smo već po koji put pomogle kojemu partizanu i nosile poruke u senjike i kad su ustaši pitali jel znamo de je taj i taj, navek bi rekle ʻne znamʼ – izbeljila se i počela cerekati.  – I veli Ančica da ide u partizane. I ja sem se počela plakati – jednako kao i sad – i velim, ʻAnčice, ni cipel nemaš ni pušku, kak buš se ti ovakva sirota po šumi skrivala?ʼ I ona veli da se ne ona po nikakvoj šumi skrivala, da se je ona dost naskrivala tu saki dan i da bu ustaše ubijala – prasnula je u smijeh. – A nije je bilo za videt, tak, kaj ti, lepa i mršava, kaj glista! Veli da joj je jen partizan dal pištolj i da joj je to dost, kaj joj više treba? 

Malo smo šutjele. Iz Zoričina zamućena pogleda nije se dalo iščitati je li na nju bila ponosna ili je zbog nje bila preplašena, samo da se iza tih očiju nešto zbiva. Ja sam se klimala na panju s dvjema košticama u rukama i čekala da se Zorica vrati u priču. S druge strane ograde parile su se kokoši.

– Gazi ju, gazi, kokot – smijala se – bum imala piceke! I veli Anđela da zutra ide i ko zna jel se bu vrnula i kad. Ja sem se počela plakati, kak ne bi, se smo bile kolegice, prijateljice, a ustaši su sikak ubijali i silovali ženske. Tu je jedna vesila na železničkom stupu dva kedne! Fuj... Ja velim, ʻAnčice, dobro, kak da ti ja pomorem?ʼ – počela se histerično smijati i dlanovima udarati po bedrima. Dohvatila je čašu bambusa i isprolijevala pola po sebi.

– Dobro, al kaj je tu smiješno? Normalno ste ju pitali...

– Šuti, mali – opomenula me. I Ančica veli da bi joj ja mogla pomoči kad bi štela. Da zna da sem se ja ž njenim bratom kuševala. Da ona ide u rat i misli si: mlada sem i lepa. Jel bum ja kega našla il bum u šumi zginula? Ak zginem, šteta je da se nis nikad z nikim ljubila. ʻZoraʼ, veli, ʻjel bi ti mene kušnula?ʼ A ja si mislim, Bog z tobom, Anđela, kaj si ponorela, da buju se dve ženske v štali kuševale... Al mi ju je tak bilo milo, poplašila sam se da ju nem više nigdar videla, a hrabra nis, ja u šumu ne pem, pa si mislim... Kaj ju ne bi kušnula? Od muža budućega sestru! Kaj me brige, rad ju imam! I bome jes – uzvikne. – Kušnula sam Anđelu u štali s kravicom dok su bombe padale! – smiješila se nestašno, kao i ja. – Da nisi to nikemu povedala, to ja tebi povim, jebal ti se vrag... – počela me Zorica kuditi unaprijed, ali suučesnički, zaboravljajući pritom na diktafon.

– Neću, Zorica. A kaj je onda bilo s Anđelom? Jel se vratila?

– Curica, se ti velim da je deset godin kaj je mrla. Neg kaj neg se vrnula! Anka partizanka smo ju zvali posle, hahaha. Postala je pravi komunist, i glavna u partiji, to ti je! Kaj ne znaš ti niš? – začuđeno me pogledala pa ponosno nastavila – Se je bila ona... ona... gradonačelnica Sanobora! Kak se to već zvalo. Imala je i stan na moru, furt me zvala da idem s njom, al nikak nis mogla... Do bi pazil na decu, i kuću, i vrčak... – zamišljeno je slijegala ramenima. – A udala se ni nikad... Sa šesnaest let partizanka! Ju!

Ponavljala je taj usklik još nekoliko puta i začešljala kosu malim češljem. Možda je ipak golublje siva. Pustila sam je da još neko vrijeme uživa, prekinula snimanje i odmaknula se od fasade. Kuća se i dalje držala.

– Zorica, a zakaj ste se sjetili Anđele kad ste otpjevali onu pjesmu?

– Vraga znam – slagala je. – Ajde, domom, mali, dost smo se spominale. Moram noge prat i sir z vrnjom delat. Sad si več predugo bila.

Pozdravile smo se, dogovorile se da ćemo opet pjevati i poželjele jedna drugoj laku noć. Dok sam odlazila i nestajala u ranom proljetnom mraku njezina dvorišta, čula sam kako kroz otvorena vrata dopire Zoričina isprekidana pjesma: Grijota je curu poljubiti...
Poljubiti, pa je ostaviti... 

 
 
 
 
 
 

 

o nama

Natječaj nagrade ''Kritična masa'' (8. izdanje) otvoren do 10. prosinca

Kritična masa raspisuje novi natječaj književne nagrade "Kritična masa" za mlade autorice i autore (do 35 godina).
Ovo je osmo izdanje nagrade koja pruža pregled mlađe prozne scene (širi i uži izbor) i promovira nova prozna imena.
Prva nagrada iznosi 700 eura (bruto iznos) i dodjeljuje se uz plaketu.
U konkurenciju ulaze svi dosad neobjavljeni oblici proznih priloga (kratka priča, odlomci iz većih formi, prozne crtice). Osim prozne fikcije, prihvatljivi su i dokumentarni prozni tekstovi te dnevničke forme koji posjeduju književnu dimenziju.
Prethodnih su godina nagradu dobili Ana Rajković, Jelena Zlatar, Marina Gudelj, Mira Petrović, Filip Rutić, Eva Simčić i Ana Predan.
Krajnji rok za slanje prijava je 10.12.2024.
Pravo sudjelovanja imaju autorice i autori rođeni od 10.12.1989. nadalje.

proza

Robert Aralica: Gugutka

NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR

Robert Aralica (Šibenik, 1997.) studij hrvatskoga i engleskoga jezika i književnosti završava 2020. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. U slobodno vrijeme bavi se pisanjem proze i produkcijom elektroničke glazbe. Svoje literarne radove objavljivao je u studentskim časopisima Humanist i The Split Mind. 2022. kriminalističkom pričom Natkrovlje od čempresa osvojio je prvo mjesto na natječaju Kristalna pepeljara. Trenutno je zaposlen u II. i V. splitskoj gimnaziji kao nastavnik hrvatskoga jezika.

proza

Iva Esterajher: Priče

NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR

Iva Esterajher (Ljubljana, 1988.) živi i radi u Zagrebu. Diplomirala je politologiju na Fakultetu političkih znanosti. Aktivno se bavi likovnom umjetnošću (crtanje, slikarstvo, grafički rad), fotografijom, kreativnim pisanjem te pisanjem filmskih i glazbenih recenzija. Kratke priče i poezija objavljene su joj u književnim časopisima i na portalima (Urbani vračevi, UBIQ, Astronaut, Strane, NEMA, Afirmator) te je sudjelovala na nekoliko književnih natječaja i manifestacija (Večernji list, Arteist, FantaSTikon, Pamela festival i dr.).

proza

Nikola Pavičić: Suncem i vremenom opržena tijela

NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR

Nikola Pavičić (Zagreb, 2004.) živi u Svetoj Nedelji. Pohađa Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Piše, napose poeziju i lirsku prozu, te sa svojim tekstovima nastoji sudjelovati u literarnim natječajima i časopisima. U slobodno vrijeme voli proučavati književnost i povijest te učiti jezike.

proza

Luca Kozina: Na vjetru lete zmajevi

NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR

Luca Kozina (Split, 1990.) piše prozu, poeziju i književne kritike. Dobitnica je nagrade Prozak u sklopu koje je 2021. objavljena zbirka priča Važno je imati hobi. Zbirka je ušla u uži izbor nagrade Edo Budiša. Dobitnica je nagrada za poeziju Mak Dizdar i Pisanje na Tanane izdavačke kuće Kontrast u kategoriji Priroda. Dobitnica je nagrade Ulaznica za poeziju. Od 2016. piše književne kritike za portal Booksu. Članica je splitske udruge Pisci za pisce. Zajedno s Ružicom Gašperov i Sarom Kopeczky autorica je knjige Priručnica - od ideje do priče (2023).

proza

Ana Predan: Neke su stvari neobjašnjivo plave

NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR

Ana Predan (Pula, 1996.) odrasla je u Vodnjanu. U šestoj godini počinje svirati violinu, a u šesnaestoj pjevati jazz. Po završetku srednje škole seli u Ljubljanu gdje studira međunarodne odnose, a onda u Trst gdje upisuje jazz pjevanje pri tršćanskom konzervatoriju na kojem je diplomirala ove godine s temom radništva u glazbi Istre. U toku studiranja putuje u Estoniju gdje godinu dana provodi na Erasmus+ studentskoj razmjeni. Tada sudjeluje na mnogo vrijednih i važnih projekata, i radi s umjetnicima i prijateljima, a počinje se i odmicati od jazza, te otkriva eksperimentalnu i improviziranu glazbu, te se počinje zanimati za druge, vizualne medije, osobito film. Trenutno živi u Puli, gdje piše za Radio Rojc i predaje violinu u Glazbenoj školi Ivana Matetića-Ronjgova. Piše oduvijek i često, najčešće sebi.

proza

Eva Simčić: Maksimalizam.

NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR

Eva Simčić (Rijeka, 1990.) do sada je kraću prozu objavljivala na stranicama Gradske knjižnice Rijeka, na blogu i Facebook stranici Čovjek-Časopis, Reviji Razpotja i na stranici Air Beletrina. Trenutno živi i radi u Oslu gdje dovršava doktorat iz postjugoslavenske književnosti i kulture.

poezija

Jyrki K. Ihalainen: Izbor iz poezije

Jyrki K. Ihalainen (r. 1957.) finski je pisac, prevoditelj i izdavač. Od 1978. Ihalainen je objavio 34 zbirke poezije na finskom, engleskom i danskom. Njegova prva zbirka poezije, Flesh & Night , objavljena u Christianiji 1978. JK Ihalainen posjeduje izdavačku kuću Palladium Kirjat u sklopu koje sam izrađuje svoje knjige od početka do kraja: piše ih ili prevodi, djeluje kao njihov izdavač, tiska ih u svojoj tiskari u Siuronkoskom i vodi njihovu prodaju. Ihalainenova djela ilustrirali su poznati umjetnici, uključujući Williama S. Burroughsa , Outi Heiskanen i Maritu Liulia. Ihalainen je dobio niz uglednih nagrada u Finskoj: Nuoren Voiman Liito 1995., nagradu za umjetnost Pirkanmaa 1998., nagradu Eino Leino 2010. Od 2003. Ihalainen je umjetnički direktor Anniki Poetry Festivala koji se odvija u Tampereu. Ihalainenova najnovija zbirka pjesama je "Sytykkei", objavljena 2016 . Bavi se i izvođenjem poezije; bio je, između ostalog, gost na albumu Loppuasukas finskog rap izvođača Asa 2008., gdje izvodi tekst pjesme "Alkuasukas".

poezija

Maja Marchig: Izbor iz poezije

Maja Marchig (Rijeka, 1973.) živi u Zagrebu gdje radi kao računovođa. Piše poeziju i kratke priče. Polaznica je više radionica pisanja poezije i proze. Objavljivala je u brojnim časopisima u regiji kao što su Strane, Fantom slobode, Tema i Poezija. Članica literarne organizacije ZLO. Nekoliko puta je bila finalistica hrvatskih i regionalnih književnih natječaja (Natječaja za kratku priču FEKPa 2015., Međunarodnog konkursa za kratku priču “Vranac” 2015., Nagrade Post scriptum za književnost na društvenim mrežama 2019. i 2020. godine). Njena kratka priča “Terapija” osvojila je drugu nagradu na natječaju KROMOmetaFORA2020. 2022. godine objavila je zbirku pjesama Spavajte u čarapama uz potporu za poticanje književnog stvaralaštva Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske u biblioteci Poezija Hrvatskog društva pisaca.

poezija

Juha Kulmala: Izbor iz poezije

Juha Kulmala (r. 1962.) finski je pjesnik koji živi u Turkuu. Njegova zbirka "Pompeijin iloiset päivät" ("Veseli dani Pompeja") dobila je nacionalnu pjesničku nagradu Dancing Bear 2014. koju dodjeljuje finska javna radiotelevizija Yle. A njegova zbirka "Emme ole dodo" ("Mi nismo Dodo") nagrađena je nacionalnom nagradom Jarkko Laine 2011. Kulmalina poezija ukorijenjena je u beatu, nadrealizmu i ekspresionizmu i često se koristi uvrnutim, lakonskim humorom. Pjesme su mu prevedene na više jezika. Nastupao je na mnogim festivalima i klubovima, npr. u Engleskoj, Njemačkoj, Rusiji, Estoniji i Turskoj, ponekad s glazbenicima ili drugim umjetnicima. Također je predsjednik festivala Tjedan poezije u Turkuu.

Stranice autora

Književna Republika Relations PRAVOnaPROFESIJU LitLink mk zg