Lit link festival u Pulu (29.6.), Rijeku (30.6.) i Zagreb (1.7.) dovodi sjajnu ekipu britanskih pisaca i urednika. U programima čitaju i naši probrani autori. Dođite u Močvaru, Rojc, Planetarij - poslušajte odlične autore u neformalnim ambijentima. Ulaz je besplatan.
Festival se odvija pod motom Despite Brexit / Unatoč Brexitu.
Lit link festival - ili Književna karika – u svom petom izdanju predstavlja britanske i hrvatske pisce, urednike i izdavače u Puli (29.6.), Rijeci (30.6.) i Zagrebu (1.7.)
Festival u cjelini naginje neformalnom pa i alternativnom tonu, što ne znači da mnogi njegovi sudionici nisu prepoznati i od glavnostujaških medija i nagrada – od panegirika u New Yorkeru ili Guardianu, od značajnih "alternativnih" nagrada do uvrštavanja u širi i uži izbor nagrade Booker. Slično se, u hrvatskom kontekstu, može reći i za domaće sudionike među kojima je i dio mlađih autora koji će čitati pred internacionalnom publikom – zovemo je tako jer ekipa britanskih urednika koji slušaju čitanja, publika je profesionalaca kakva se rjeđe okupi i na glamuroznijim mjestima čitanja u inozemstvu.
Književna karika ili Lit link festival teži dvosmjernoj komunikaciji i dugoročnim efektima književne razmjene.
Ovogodišnji festival se odvija pod motom Despite Brexit / Unatoč Brexitu.
Program u Puli:
29. 06., četvrtak / 21:00 h – 23:30 h
"Dnevni boravak" u Društvenom centru Rojc, Gajeva 3
Uz projiciran prijevod (hrv/eng) čitaju autori:
Joanna Kavenna, Željka Horvat Čeč, David Szalay, Boris Greiner, Samantha Harvey, Katarina Luketić, Gary Budden, Natalija Grgorinić i Ognjen Rađen
Kao urednici sudjeluju:
Anna Kelly (urednica - 4th Estate/HarperCollins), Rosie Goldsmith (urednica i osnivačica - European Literature Network), Mitchell Albert (izdavač/urednik - Periscope), Gary Budden (urednik i suosnivač - Influx Press), Nathan Connolly (glavni urednik - Dead Ink Books)
Program u Rijeci:
30. 06., petak / 21:00 h – 23:30 h
Planetarij, Astronomski centar Rijeka, Sveti Križ 33
Uz projiciran prijevod (hrv/eng) čitaju autori:
Samantha Harvey, Igor Rajki, Joanna Kavenna, Želimir Periš, David Szalay, Tea Tulić, Gary Budden, Enver Krivac
Kao urednici sudjeluju:
Anna Kelly (urednica - 4th Estate/HarperCollins), Rosie Goldsmith (urednica i osnivačica - European Literature Network), Mitchell Albert (izdavač/urednik - Periscope), Gary Budden (urednik i suosnivač - Influx Press), Nathan Connolly (glavni urednik - Dead Ink Books)
Program u Zagrebu:
01. 07., subota / 18:30 h – 22:00 h
KLUB MOČVARA, Trnjanski nasip bb
Uz projiciran prijevod (hrv/eng) čitaju autori:
Maja Ručević, Gary Budden, Ivan Vidak, Samantha Harvey, Zoran Ferić, Barbara Matejčić, Joanna Kavenna, Andrea Pisac, David Howard (specijali gost; Novi Zeland), Damir Karakaš, David Szalay
Kao urednici sudjeluju:
Anna Kelly (urednica - 4th Estate/HarperCollins), Rosie Goldsmith (urednica i osnivačica - European Literature Network), Mitchell Albert (izdavač/urednik - Periscope), Gary Budden (urednik i suosnivač - Influx Press), Nathan Connolly (glavni urednik - Dead Ink Books)
Podaci o stranim gostima:
Samantha Harvey, rođena 1975. u Kentu, Engleska, živjela u Irskoj, Novom Zelandu i Japanu, autorica je triju romana. Dobitnica je književnih nagrada Betty Trask i AMI, a bila je u širem izboru za nagradu Booker s romanom The Wilderness (2009). Proza Samanthe Harvey ima specifičan autorski pečat poetičnosti kojom su obavijeni njezini likovi unatoč realističkim uvidima. Čitat će iz svog posljednjeg romana Dear Thief koji je komponiran kao dugo pismo povodom jednog starog prijateljstva ali i ljubavnog trokuta, a roman je dobio izvrsne kritike od New Yorkera (James Wood) do Telegrapha i Guardiana.
Joanna Kavenna je nagrađivana britanska prozaistkinja, autorica pet proznih knjiga. Njezin roman Inglorius osvojio je Nagradu Orange 2008., tekstovi su joj objavljivani su u New Yorkeru, Guardianu, Times Literary Supplementu, International Herald Tribuneu itd., a 2013. uvrštena je u prestižnu dekadnu selekciju najboljih mladih britanskih romanopisaca časopisa Granta. U pozadini Kavennina romanesknog tretmana suvremenog života počesto su filozofske teme, a autorica pritom ne bježi ni od satire. Čitat će ulomak iz romana "Come to the Egde", romana u kojem se, između ostalog, govori o britanskoj ruralnoj sirotinji u okružju praznih bogataških kuća za odmor, a vitalni i pomalo otkvačeni anarhizam prepliće se s odnosom dviju junakinja različitih generacija.
David Szalay rođen je u Montrealu (1974.) u Kanadi odakle njegovi uskoro sele u Veliku Britaniju. Objavio je četiri prozne knjige, dobitnik je više književnih nagrada, a 2016. njegov je roman "All That Man Is" bio u užem izboru za Bookerovu nagradu. Knjizi prethodno nije išlo u prilog to što se svi kritičari nisu slagali je li uopće riječ o romanu ili ulančanim kratkim pričama. Szalay je uvršten u prestižni dekadni izbor najboljih mlađih britanskih romanopisaca časopisa Granta, kao i sličan izbor novina Telegraph. David Szalay pisac je minucioznog stila, naoko distanciranog, sa suptilnim i vrlo individualnim pomakom u tretiranju prozne događajnosti. Roman "All That Man Is" ono je što preporučamo za dulje upoznavanje, a za ovu priliku smo – radi dovršenosti – odabrali čitanje njegove kratke priče "Long Distance" pisane lani za radio BBC.
Gary Budden je zapaženi mladi pisac iz Londona sa sluhom za subkulturu i marginu, a takav je i kao izdavač – jer Gary Budden je suosnivač vrlo agilne i inovativnoj književnosti sklone neovisne kuće Influx Press te je na Lit link festivalu u dvojakoj ulozi, kao zainteresirani urednik, i kao autor. Piše fikciju, prvenstveno kratke priče, i literarni non-fiction, a njegovi su radovi, kako kaže, smješteni na raskrižju britanske subkulture, okoliša, psihogeografije, skrivene povijesti, tema krajolika i drugoga što potpada pod – u nas manje korištenu – oznaku "landscape punk". Njegovi su radovi objavljeni u mnogim časopisima, književnim pregledima i antologijama. Čitat će priču iz knjige "Hollow Shores" koja izlazi na jesen, priču o nenadanom gostu koji je stigao u doba krize.
David Howard (1959) pjesnik je iz Novog Zelanda, a čitat će uz britanske i hrvatske autore kao dodatni gost zagrebačke večeri festivala. David Horward je objavio niz pjesničkih knjiga od kojih izdvajamo The Incomplete Poems (2011). Uvrštavan u brojne izbore novozelandske poezije, dobitnik je University of South Pacific Poetry Prize (2011) i drugih priznanja. Suosnivač je književnog časopisa Takahe (1989.) koji je još referentno mjesto novozelandske književnosti. Zanimljivo je i da je Howard majstor pirotehnike te je kao supervizor specijalnih efekata surađivao s jako potrebitima - od Janet Jackson do Metallice. Njegova recentna zbirka je The Ones Who Keep Quiet (Otago University Press, 2017).
Anna Kelly studirala je francuski i njemački, a zatim započela urednički rad u Penguinovoj podružnici Hamish Hamilton, u kojoj je, pored ostalih radila s autorima poput Ali Smith, Zadie Smith, Alainom de Bottonom i Mohsinom Hamidom. Trenutno radi kao viša urednica, tj. commissioning editor (izraz podrazumijeva samostalnost u odlučivanju unutar veće kompanije) u izdavačkoj kući 4th Estate u sastavu HarperCollinsa, a njezini istaknutiji autori su Joyce Carol Oats, Valeria Luiselli, Alexandra Kleeman, Luke Kennard, Zinzi Clemmons i Jonas Jonasson. U fokusu su joj i autori engleskog jezika i književni prijevodi.
Rosie Godsmith je nagrađivana novinarka u polju kulture koja prati britansku i svjetsku scenu. U dvadest godina rada na BBC-ju obišla je svijet s prepoznatljivim BBC-jevim programima Front Row i Crossing Continents. Govori francuski, njemački i talijanski, a živjela je u Njemačkoj, Africi i SAD-u. Danas spaja novinarstvo s uređivanjem, koncpiranjem i organiziranjem raznih događanja i festivala u Britaniji i šire te usko surađuje s mnogim vodećim organizacijama u kulturi. U Velikoj Britaniji poznata je kao promicatelj svjetske književnosti i prijevoda. Direktorica je Europen Literature Networka.
Mitch Albert je izdavač i urednik u Periscopeu, izdavačkoj kući posvećenoj svjetskoj prijevodnoj književnosti, osnovanoj 2015. Radio je kao programski direktor u Writers' Centre Norwich, a također i kao glavni urednik PEN Internationala te je u to doba ponovno pokrenuo istoimeni časopis i pomagao u koordinaciji književnog festivala 'Free the Word!'. Rođen i odrastao u Montrealu, New York ga je iskvario, dok posljednjih osamnaest godina prebiva u Londonu kao ponosni europski državljanin.
Nathan Connolly je direktor Dead Ink Booksa, nezavisne izdavačke kuće koja objavljuje prozu i koju podupire Arts Council England. Prethodno je radio za The Society of Young Publishers, Crécy Publishing i udruženje The Big Issue in the North. U 2017. je bio izabran u uži izbor nagrade Trailblazer u organizaciji Londonskog sajma knjiga i Society of Young Publishers - natječaj je osmišljen da promovira novi naraštaj britanske izdavačke industrije koja je u 'svojim ludim dvadesetima'. Rođen je u Manchesteru, a trenutno živi u Liverpoolu.
Posjetite Književnu kariku / Lit link festival!
Ulaz na sva događanja je besplatan.
Dobrodošli! Welcome!
***
Festival su podržali: Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Gradski ured za obrazovanje, kulturu i sport – Grad Zagreb, Grad Rijeka
Organizator: Hrvatsko društvo pisaca, HDP
Nakon šireg izbora slijedi uži izbor sedmog izdanja nagrade ''Sedmica & Kritična masa'' za mlade prozne autorice i autore. Pročitajte tko su finalisti.
NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Robert Aralica (Šibenik, 1997.) studij hrvatskoga i engleskoga jezika i književnosti završava 2020. godine na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. U slobodno vrijeme bavi se pisanjem proze i produkcijom elektroničke glazbe. Svoje literarne radove objavljivao je u studentskim časopisima Humanist i The Split Mind. 2022. kriminalističkom pričom Natkrovlje od čempresa osvojio je prvo mjesto na natječaju Kristalna pepeljara. Trenutno je zaposlen u II. i V. splitskoj gimnaziji kao nastavnik hrvatskoga jezika.
NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Iva Esterajher (Ljubljana, 1988.) živi i radi u Zagrebu. Diplomirala je politologiju na Fakultetu političkih znanosti. Aktivno se bavi likovnom umjetnošću (crtanje, slikarstvo, grafički rad), fotografijom, kreativnim pisanjem te pisanjem filmskih i glazbenih recenzija. Kratke priče i poezija objavljene su joj u književnim časopisima i na portalima (Urbani vračevi, UBIQ, Astronaut, Strane, NEMA, Afirmator) te je sudjelovala na nekoliko književnih natječaja i manifestacija (Večernji list, Arteist, FantaSTikon, Pamela festival i dr.).
NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Nikola Pavičić (Zagreb, 2004.) živi u Svetoj Nedelji. Pohađa Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Piše, napose poeziju i lirsku prozu, te sa svojim tekstovima nastoji sudjelovati u literarnim natječajima i časopisima. U slobodno vrijeme voli proučavati književnost i povijest te učiti jezike.
NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Luca Kozina (Split, 1990.) piše prozu, poeziju i književne kritike. Dobitnica je nagrade Prozak u sklopu koje je 2021. objavljena zbirka priča Važno je imati hobi. Zbirka je ušla u uži izbor nagrade Edo Budiša. Dobitnica je nagrada za poeziju Mak Dizdar i Pisanje na Tanane izdavačke kuće Kontrast u kategoriji Priroda. Dobitnica je nagrade Ulaznica za poeziju. Od 2016. piše književne kritike za portal Booksu. Članica je splitske udruge Pisci za pisce. Zajedno s Ružicom Gašperov i Sarom Kopeczky autorica je knjige Priručnica - od ideje do priče (2023).
NAGRADA "KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Ana Predan (Pula, 1996.) odrasla je u Vodnjanu. U šestoj godini počinje svirati violinu, a u šesnaestoj pjevati jazz. Po završetku srednje škole seli u Ljubljanu gdje studira međunarodne odnose, a onda u Trst gdje upisuje jazz pjevanje pri tršćanskom konzervatoriju na kojem je diplomirala ove godine s temom radništva u glazbi Istre. U toku studiranja putuje u Estoniju gdje godinu dana provodi na Erasmus+ studentskoj razmjeni. Tada sudjeluje na mnogo vrijednih i važnih projekata, i radi s umjetnicima i prijateljima, a počinje se i odmicati od jazza, te otkriva eksperimentalnu i improviziranu glazbu, te se počinje zanimati za druge, vizualne medije, osobito film. Trenutno živi u Puli, gdje piše za Radio Rojc i predaje violinu u Glazbenoj školi Ivana Matetića-Ronjgova. Piše oduvijek i često, najčešće sebi.
Pobjednica književne nagrade "Sedmica & Kritična masa" za mlade prozaiste je Eva Simčić (1990.) Nagrađena priča ''Maksimalizam.” neobična je i dinamična priča je o tri stana, dva grada i puno predmeta. I analitično i relaksirano, s dozom humora, na književno svjež način autorica je ispričala pamtljivu priču na temu gomilanja stvari, temu u kojoj se svi možemo barem malo prepoznati, unatoč sve većoj popularnosti minimalizma. U užem izboru nagrade, osim nagrađene Simčić, bile su Ivana Butigan, Paula Ćaćić, Marija Dejanović, Ivana Grbeša, Ljiljana Logar i Lucija Švaljek.
Ovo je bio šesti nagradni natječaj koji raspisuje Kritična masa, a partner nagrade bio je cafe-bar Sedmica (Kačićeva 7, Zagreb). Nagrada se sastoji od plakete i novčanog iznosa (5.000 kuna bruto). U žiriju nagrade bile su članice redakcije Viktorija Božina i Ilijana Marin, te vanjski članovi Branko Maleš i Damir Karakaš.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - UŽI IZBOR
Eva Simčić (Rijeka, 1990.) do sada je kraću prozu objavljivala na stranicama Gradske knjižnice Rijeka, na blogu i Facebook stranici Čovjek-Časopis, Reviji Razpotja i na stranici Air Beletrina. Trenutno živi i radi u Oslu gdje dovršava doktorat iz postjugoslavenske književnosti i kulture.
Jyrki K. Ihalainen (r. 1957.) finski je pisac, prevoditelj i izdavač. Od 1978. Ihalainen je objavio 34 zbirke poezije na finskom, engleskom i danskom. Njegova prva zbirka poezije, Flesh & Night , objavljena u Christianiji 1978. JK Ihalainen posjeduje izdavačku kuću Palladium Kirjat u sklopu koje sam izrađuje svoje knjige od početka do kraja: piše ih ili prevodi, djeluje kao njihov izdavač, tiska ih u svojoj tiskari u Siuronkoskom i vodi njihovu prodaju. Ihalainenova djela ilustrirali su poznati umjetnici, uključujući Williama S. Burroughsa , Outi Heiskanen i Maritu Liulia. Ihalainen je dobio niz uglednih nagrada u Finskoj: Nuoren Voiman Liito 1995., nagradu za umjetnost Pirkanmaa 1998., nagradu Eino Leino 2010. Od 2003. Ihalainen je umjetnički direktor Anniki Poetry Festivala koji se odvija u Tampereu. Ihalainenova najnovija zbirka pjesama je "Sytykkei", objavljena 2016 . Bavi se i izvođenjem poezije; bio je, između ostalog, gost na albumu Loppuasukas finskog rap izvođača Asa 2008., gdje izvodi tekst pjesme "Alkuasukas".
Predstavljamo uži izbor nagrade ''Sedmica & Kritična masa''
Eva Simčić je u uži izbor ušla s pričom ''Maksimalizam.''. Standardnim setom pitanja predstavljamo jednu od sedam natjecateljica.
Maja Marchig (Rijeka, 1973.) živi u Zagrebu gdje radi kao računovođa. Piše poeziju i kratke priče. Polaznica je više radionica pisanja poezije i proze. Objavljivala je u brojnim časopisima u regiji kao što su Strane, Fantom slobode, Tema i Poezija. Članica literarne organizacije ZLO. Nekoliko puta je bila finalistica hrvatskih i regionalnih književnih natječaja (Natječaja za kratku priču FEKPa 2015., Međunarodnog konkursa za kratku priču “Vranac” 2015., Nagrade Post scriptum za književnost na društvenim mrežama 2019. i 2020. godine). Njena kratka priča “Terapija” osvojila je drugu nagradu na natječaju KROMOmetaFORA2020. 2022. godine objavila je zbirku pjesama Spavajte u čarapama uz potporu za poticanje književnog stvaralaštva Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske u biblioteci Poezija Hrvatskog društva pisaca.
Juha Kulmala (r. 1962.) finski je pjesnik koji živi u Turkuu. Njegova zbirka "Pompeijin iloiset päivät" ("Veseli dani Pompeja") dobila je nacionalnu pjesničku nagradu Dancing Bear 2014. koju dodjeljuje finska javna radiotelevizija Yle. A njegova zbirka "Emme ole dodo" ("Mi nismo Dodo") nagrađena je nacionalnom nagradom Jarkko Laine 2011. Kulmalina poezija ukorijenjena je u beatu, nadrealizmu i ekspresionizmu i često se koristi uvrnutim, lakonskim humorom. Pjesme su mu prevedene na više jezika. Nastupao je na mnogim festivalima i klubovima, npr. u Engleskoj, Njemačkoj, Rusiji, Estoniji i Turskoj, ponekad s glazbenicima ili drugim umjetnicima. Također je predsjednik festivala Tjedan poezije u Turkuu.