Vigor Vukotić (1991., Zagreb) diplomirao je antropologiju i etnologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Nagrađivan je na Goranovom proljeću u kategoriji srednje škole, a pjesme i kratke priče objavljivao je u Vijencu, Republici i UBIQ-u. Član je Književne grupe 90+.
FRAGMENTI
Kapanje vode.
Otkucaji sata.
Poliritmovi kupaonice.
Ako staješ na svaku kocku na cesti,
past ćeš. Iako su kvadrati.
Dijete je mislilo da ćeš
ih jednog dana stići.
Ali čini se da kocke rastu.
Iako su kvadrati.
Proporcije kretanja.
Tuča uvijek lomi iste prozore.
Kiša uvijek hvata one bez kišobrana.
Vrata na kojima piše RINI se uvijek prvo gurnu,
nekad i dvaput, ako je hitno
a vjetar uvijek lupa istim vratima.
Ostala grcaju u prašini.
Fizika ciklone.
Pronaći ritam u kiši.
Činele u gromovima.
Lica koja se zakleo ne zaboraviti,
razlomljena po slučajnim prolaznicima.
Kolaži sjećanja izbljedeli od sunca.
(zato sve fotografije spavaju u kožnim albumima)
Lica svetaca lokalne crkve,
koja je sjena oživjela.
Fragmenti.
Vitraji su najvjerniji portreti.
pogotovo kada se razbiju.
DIVLJI PSI
Takvi poput tebe
uzgajaju divlje pse
iznad sjeverne obratnice
u selu gdje
ulične svjetiljke stalno rade
i nitko se na cesti
ne pozdravlja
i nitko se na cesti
ne susreće
Govor ti zvuči čudno
polarni psi ne razumiju riječi
drhte
kako pahulje slijeću na njih
jedino što znaš
je lokalna riječ za stranca
Prokletsvo sela
kosom koja je pojela sunce
posebna barem u nekom svijetu
Iz kuće sa svjetlom
čuje se pjesma
topli stanovi sretnih ljudi
ne brinu tvoje brige
i ne grije ih kosa
obojana suncem
obojana prokletstvom
Koliko mekan je krevet
punjen lavežom divljih pasa?
da barem znaš odgovoriti
VLAKOVI
Vlakovi voze u tri smjera
putuju kroz vrijeme
putuju kroz uspomene
putuju prema onom praznom mjestu
neotisnutom na karti
Od zadnje postaje do kraja svijeta
polusatna je vožnja
na crvenim popucalim sjedalima staroga vagona
išarana ožiljcima kao dječja koljena
Ritam vagona polako će nestati
pred zvukom bas gitare slijepog starca
koji svira na stanici
U njegovom šeširu naći ćeš
ključeve rodne kuće
broj crvenokose djevojke iz razreda
sve izgubljene igračke
dok gledaš u šešir
netko će ubaciti i onu koju želiš cijeli život
dignut ćeš glavu
i prepoznati je prvi put
Vlakovi voze
na vrh najviše planine na svijetu
samo u jednom smjeru
Lavine počinju kao suze onih
koje na vrhu nitko ne dočeka.
Geometrije kolodvora su
fino tkanje života
podstava duše
Vlakovi voze prema daljini koju gledaš
dok te ne zaboli vrat
a uporno dijete i dalje gleda
Voze polako
u tri smjera
i nikada ne kasne
BURA
U trenucima tišine
sklada se budućnost
kad djeca pitaju
što sam htio biti kada odrastem
astronaut
pisac
sretan
i kada pitaju zašto nisam
odustao
odustao
odustao
moj dom je
u tipfelerima između dva entera
smeće smeću
i pjesme pjesnicima
moj dom je
u gravitaciji vjetra
na naježenoj koži
i između dva udara bure
tišini isčekivanja
što drhtavom rukom
sklada sutra
ostavite mi
katedrale od valova
ptice od jesenjeg lišća
kaput od mećave
Samo mi vjetar ostavite.
OCEANI
Dijete pluta u ocenu
odrast će u otok
njegove oči bit će vulkani
i flertovati sa suncem
sve samoubojice u kadi
progutat će odvod
sada su oblutci
leže na plaži
i djeca ih opet utapaju
oni odrastaju u stijene
i grle brodove u oluji
nikada se nisam usudio
plivati morima
autostopirati kitovima
pokrivati se ribarskim mrežama
povraćam u kapetansku kapu
i gledam dno na sonaru
tamo dolje
u mraku
žive oni koji nikada ne odrastu
AKSONOMETRIJA KASNOG LJETA
fotografije
slomljenim lećama
kaleidoskopi osmijeha
zubi od slomljenog stakla
gledaju me kroz rupe
progorenog filma
kasno ljeto
akustične gitare na obali odustaju
utopljeni plivači odlaze krajem vikenda
starac više ne naplaćuje kartu za vrtuljak
njegov unuk se sam vozi
zajedno idu doma
vrtuljak ide u krug
sve se vraća
sreća preskače generaciju
mjesec obasijava samo
bijele pločice
hodam u šahovskim potezima
krajolici slomljenih leća
zagrizi sunca
u kutevima fotografija
skrivam se na crnim poljima
Pobjednica književne nagrade "Sedmica & Kritična masa" za mlade prozaiste je Eva Simčić (1990.) Nagrađena priča ''Maksimalizam.” neobična je i dinamična priča je o tri stana, dva grada i puno predmeta. I analitično i relaksirano, s dozom humora, na književno svjež način autorica je ispričala pamtljivu priču na temu gomilanja stvari, temu u kojoj se svi možemo barem malo prepoznati, unatoč sve većoj popularnosti minimalizma. U užem izboru nagrade, osim nagrađene Simčić, bile su Ivana Butigan, Paula Ćaćić, Marija Dejanović, Ivana Grbeša, Ljiljana Logar i Lucija Švaljek.
Ovo je bio šesti nagradni natječaj koji raspisuje Kritična masa, a partner nagrade bio je cafe-bar Sedmica (Kačićeva 7, Zagreb). Nagrada se sastoji od plakete i novčanog iznosa (5.000 kuna bruto). U žiriju nagrade bile su članice redakcije Viktorija Božina i Ilijana Marin, te vanjski članovi Branko Maleš i Damir Karakaš.
Nakon šireg izbora slijedi uži izbor nagrade ''Sedmica & Kritična masa'' za mlade prozne autore. Pročitajte tko su sedmero odabranih.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - ŠIRI IZBOR
Hana Kunić (Varaždin, 1994.) završila je varaždinsku Prvu gimnaziju nakon koje upisuje studij Glume i lutkarstva na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, gdje je magistrirala 2017. godine. Kao Erasmus+ studentica studirala je Glumu i na Faculty of Theatre and Television u Cluj-Napoci u Rumunjskoj. Glumica je pretežno na kazališnim (HNK Varaždin, Kazalište Mala scena Zagreb, Umjetnička organizacija VRUM, Kazalište Lutonjica Toporko), a povremeno i na filmskim i radijskim projektima. Kao dramska pedagoginja djeluje u Kazališnom studiju mladih varaždinskog HNK i u romskom naselju Kuršanec u sklopu projekta Studija Pangolin. Pisanjem se bavi od osnovne škole – sudjelovala je na državnim natjecanjima LiDraNo (2010. i 2012.), izdala je zbirku poezije „Rika“ (2018.), njena prva drama „Plavo i veliko“ izvedena je na Radiju Sova (2019.), a njen prvi dječji dramski tekst „Ah, ta lektira, ne da mi mira“ postavljen je na scenu lutkarskog Kazališta Lutonjica Toporko (2021.). Suosnivačica je Umjetničke organizacije Favela. Živi u Zagrebu, puno se sunča i alergična je na banalnost.
NAGRADA "SEDMICA & KRITIČNA MASA" - ŠIRI IZBOR
Saša Vengust (Zagreb, 1988.) završio je školovanje kao maturant II. opće gimnazije. Nakon toga je naizmjence malo radio u videoteci, malo brljao na Filozofskom fakultetu po studijima filozofije, sociologije i komparativne književnosti. U naglom i iznenadnom preokretu, zaposlio se u Hladnjači i veletržnici Zagreb kao komercijalist u veleprodaji voća i povrća. Trenutačno traži posao, preuređuje kuću, savladava 3D printanje, boja minijature, uveseljava suprugu i ostale ukućane sviranjem električne gitare te redovito ide na pub kvizove da se malo makne iz kuće.
Sheila Heti (1976.) jedna je od najistaknutijih kanadskih autorica svoje generacije. Studirala je dramsko pisanje, povijest umjetnosti i filozofiju. Piše romane, kratke priče, dramske tekstove i knjige za djecu. U brojnim utjecajnim medijima objavljuje književne kritike i intervjue s piscima i umjetnicima. Bestseleri How Should a Person Be? i Women in Clothes priskrbili su joj status književne zvijezde. New York Times uvrstio ju je na popis najutjecajnijih svjetskih književnica koje će odrediti način pisanja i čitanja knjiga u 21. stoljeću, a roman Majčinstvo našao se na njihovoj ljestvici najboljih knjiga 2018. godine. Hvalospjevima su se pridružili i časopisi New Yorker, Times Literary Supplement, Chicago Tribune, Vulture, Financial Times i mnogih drugi koji su je proglasili knjigom godine. Majčinstvo je tako ubrzo nakon objavljivanja postao kultni roman. Sheila Heti živi u Torontu, a njezina su djela prevedena na više od dvadeset jezika.
Selma Asotić je pjesnikinja. Završila je magistarski studij iz poezije na sveučilištu Boston University 2019. godine. Dobitnica je stipendije Robert Pinsky Global Fellowship i druge nagrade na književnom natječaju Brett Elizabeth Jenkins Poetry Prize. Nominirana je za nagradu Puschcart za pjesmu ''Nana'', a 2021. uvrštena je među polufinaliste/kinje nagrade 92Y Discovery Poetry Prize. Pjesme i eseje na engleskom i bhsc jeziku objavljivala je u domaćim i međunarodnim književnim časopisima.
Ines Kosturin (1990., Zagreb) rodom je iz Petrinje, gdje pohađa osnovnu i srednju školu (smjer opća gimnazija). Nakon toga u istom gradu upisuje Učiteljski fakultet, gdje je i diplomirala 2015. godine te stekla zvanje magistre primarnog obrazovanja. Pisanjem se bavi od mladosti, a 2014. izdaje svoju prvu samostalnu zbirku poezije, ''Papirno more''. Krajem 2020. izdaje drugu samostalnu zbirku poezije, ''Herbarij''. Pjesme objavljuje kako u domaćim, tako i u internacionalnim (regionalno i šire) zbornicima i časopisima. Na međunarodnom natječaju Concorso internazionale di poesia e teatro Castello di Duino 2018. osvaja treću nagradu. Poeziju uglavnom piše na hrvatskom i engleskom jeziku.
Luka Ivković (1999., Šibenik) je student agroekologije na Agronomskom fakultetu u Zagrebu. Do sada je objavljivao u časopisu Kvaka, Kritična masa, Strane, ušao u širi izbor za Prozak 2018., uvršten u zbornik Rukopisi 43.
Bojana Guberac (1991., Vukovar) odrasla je na Sušaku u Rijeci, a trenutno živi u Zagrebu. U svijet novinarstva ulazi kao kolumnistica za Kvarner News, a radijske korake započinje na Radio Sovi. Radila je kao novinarka na Radio Rijeci, u Novom listu, na Kanalu Ri te Ri portalu. Trenutno radi kao slobodna novinarka te piše za portale Lupiga, CroL te Žene i mediji. Piše pjesme od osnovne škole, ali o poeziji ozbiljnije promišlja od 2014. godine kada je pohađala radionice poezije CeKaPe-a s Julijanom Plenčom i Andreom Žicom Paskučijem pod mentorstvom pjesnikinje Kristine Posilović. 2015. godine imala je prvu samostalnu izložbu poezije o kojoj Posilović piše: ''Primarni zadatak vizualne poezije jest da poeziju učini vidljivom, tj. da probudi kod primatelja svijest o jeziku kao materiji koja se može oblikovati. Stoga Guberac pred primatelje postavlja zahtjevan zadatak, a taj je da pokušaju pjesmu obuhvatiti sa svih strana u prostoru, da ju pokušaju doživjeti kao objekt. Mada pjesnički tekst u ovom slučaju primamo vizualno, materijal te poezije je dalje jezik.'' Njezine pjesme objavljivane su u časopisima, a ove godine njezina je poezija predstavljena na Vrisku – riječkom festivalu autora i sajmu knjiga.
Iva Sopka (1987., Vrbas) objavila je više kratkih priča od kojih su najznačajnije objavljene u izboru za književnu nagradu Večernjeg lista “Ranko Marinković” 2011. godine, Zarezovog i Algoritmovog književnog natječaja Prozak 2015. godine, nagrade “Sedmica & Kritična Masa” 2016., 2017. i 2019. godine, natječaja za kratku priču Gradske knjižnice Samobor 2016. godine te natječaja za kratku priču 2016. godine Broda knjižare – broda kulture. Osvojila je drugo mjesto na KSET-ovom natječaju za kratku priču 2015. godine, a kratka priča joj je odabrana među najboljima povodom Mjeseca hrvatske knjige u izboru za književni natječaj KRONOmetaFORA 2019. godine. Kao dopisni član je pohađala radionicu kritičkog čitanja i kreativnog pisanja "Pisaće mašine" pod vodstvom Mime Juračak i Natalije Miletić. Dobitnica je posebnog priznanja 2019. godine žirija nagrade "Sedmica & Kritična masa" za 3. uvrštenje u uži izbor.
Ivana Caktaš (1994., Split) diplomirala je hrvatski jezik i književnost 2018. godine s temom „Semantika čudovišnog tijela u spekulativnoj fikciji“. Tijekom studiranja je volontirala u Književnoj udruzi Ludens, gdje je sudjelovala u različitim jezikoslovnim i književnim događajima. Odradila je stručno osposobljavanje u osnovnoj školi i trenutno povremeno radi kao zamjena. U Splitu pohađa Školu za crtanje i slikanje pod vodstvom akademskih slikara Marina Baučića i Ivana Svaguše. U slobodno vrijeme piše, crta, slika i volontira.
Marija Skočibušić rođena je 2003. godine u Karlovcu gdje trenutno i pohađa gimnaziju. Sudjeluje na srednjoškolskim literarnim natječajima, a njezina poezija uvrštena je u zbornike Poezitiva i Rukopisi 42. Također je objavljena u časopisima Poezija i Libartes, na internetskom portalu Strane te blogu Pjesnikinja petkom. Sudjelovala je na književnoj tribini Učitavanje u Booksi, a svoju je poeziju čitala na osmom izdanju festivala Stih u regiji.
Philippe Lançon (1963.) novinar je, pisac i književni kritičar. Piše za francuske novine Libération i satirički časopis Charlie Hebdo. Preživio je napad na redakciju časopisa te 2018. objavio knjigu Zakrpan za koju je dobio niz nagrada, među kojima se ističu Nagrada za najbolju knjigu časopisa Lire 2018., Nagrada Femina, Nagrada Roger-Caillois, posebno priznanje žirija Nagrade Renaudot. Knjiga je prevedena na brojne jezike te od čitatelja i kritike hvaljena kao univerzalno remek-djelo, knjiga koja se svojom humanošću opire svakom nasilju i barbarizmu.